پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
899
-
الف
+

رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن(ع)

بیست و هشتم صفر، سالروز رحلت نبی مکرم اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) است.

بیست و هشتم صفر، سالروز رحلت نبی مکرم اسلام و شهادت امام حسن مجتبی (ع) است.

به گزارش آی‌فیلم، پیامبر اکرم (ص) در روز 28 ماه صفر سال 11 هجرت در سن 63 سالگی از دنیا رفت و در همین روز در سال ۵۰ هجری امام حسن مجتبی (علیه السلام) به شهادت رسید.

زندگی‌نامه پیامبر خاتم (ص)
خاتم الانبیا حضرت محمد بن عبدالله در سال ۵۷۱ میلادی که مصادف با روز جمعه 17 ربیع‏ الاول بود، در مکه چشم به جهان گشود و در چهل‏ سالگی از طرف خداوند متعال به پیامبری برگزیده شد. حدود 13 سال در مکه به صورت پنهان و نیمه‏ پنهان به تبلیغ دین اسلام پرداخت. سپس در نتیجه فشارهای روزافزون کفار و مشرکان به مدینه هجرت کرد. پس از ده سال تبلیغ و تبیین احکام نورانی اسلام و تشکیل نخستین حکومت اسلامی در سن ۶۳ سالگی در روز دوشنبه ۲۸ صفر سال یازدهم هجری به ندای حق لبیک گفت و چشم از جهان فانی فرو بست.

مرقد مطهرش در مدینه منوره در کنار مسجدالنبی قرار گرفته است.

شهادت امام حسن مجتبی (علیه السلام)

امام حسن مجتبی (علیه السلام) در 28 صفر سال ۵۰ هجری به شهادت رسید. 

تلاش موفق امام حسن(ع) برای به کرسی نشاندن اهداف صلح باعث شد که معاویه طرح قتل حضرت را پیگیری نماید تا بتواند به خواسته دیرین خود یعنی تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت موروثی، جامه عمل بپوشاند. به این ترتیب جعده دختر اشعث بن قیس با زهری که معاویه برای او فرستاده بود آن حضرت را مسموم کرد. معاویه همراه با زهر صد هزار درهم فرستاد و وعده کرد که او را به عقد یزید[لعنه الله علیه] در آورد، ولی به وعده خود وفا نکرد.

مسمومیت حضرت چهار روز طول کشید و پس از ظهور اثرات سم بر بدن مبارک و فرا رسیدن وقت شهادت به سید الشهدا (علیه السلام) فرمودند: مرا مسموم کرده‌اند و پاره‌های جگرم داخل تشت است. من می‌دانم چه کسی مرا مسموم کرده است، ولی یه حقی که بر شما دارم در این باره حرفی نزنید.

برادرش امام حسین علیه السلام، پیکر او را پس از تغسیل و نماز برای دفن به سوی مسجد و روضه پیامبر برد، ولی سرانجام بر اثر ممانعت بنی امیه در بقیع به خاک سپرد.

جدول پخش جدید شبکه آی‌فیلم

صفحه اینستاگرام آی‌فیلم

ه ص / س م

نظر شما
ارسال نظر