پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
3731
-
الف
+

میرباقری: در «معصومیت از دست رفته» به جنون رسیدم

حسن میرباقری، بازیگر و نویسنده سریال «معصومیت از دست رفته» درباره این سریال گفت.

حسن میرباقری، بازیگر و نویسنده سریال «معصومیت از دست رفته» ساخته داوود میرباقری، از جزئیات بازی و نگارش این سریال گفت.

به گزارش آی‌فیلم، حسن میرباقری بازیگر، نویسنده و کارگردان، این هفته مهمان برنامه «سریالیست» بود و در قسمتی از این برنامه درباره جزئیات بازی و نگارش سریال «معصومیت از دست رفته» گفت. 

او درباره نگارش این اثر گفت: داوود (میرباقری) یک روز گفت بیا کار مذهبی انجام بده؛ گفت من یک ایده دارم به تو می دهم. ایده «معصومیت از دست رفته» را داد. گفت این را بنویس و کار کن. روی نوشتن آن کار کردم. محمد بیرانوند (دیگر نویسنده این سریال) در آن زمان خبرنگاری می خواند و به نوشتن سریال قصه و نمایشنامه علاقه داشت. داوود به او نزدیک شده بود و کارهایش را تعقیب کرده بود و یک طور رابطه شاگرد استادی پیدا کرده بودند. از این طریق محمد را بردم و گفتم کنار من باش. خیلی سخت بود. چهار، پنج ماه به جنون رسیدیم. بسیار سنگین بود. محمد از یک لحظاتی فرار کرد. لحظاتی که شوذب مجنون می شود؛ آن حس به ما رسیده بود. شرایط عجیبی بود. برای اولین بار جوگیر شده بودیم و در دل قصه رفته بودیم. قصه داشت کمرمان را خرد می کرد. شخصیت به عبارتی با ما همگن شده بود و با هم یکی شده بودیم. نتیجه کار درآمد و شرایط به گونه‌ای شد نتوانستیم آنجا کار کنیم. کار را به تلویزیون دادیم و روایت آنطور شد و قرائتی شکل گرفت و «معصومیت از دست رفته» شد.

میرباقری درباره روش نگارش خود در آثار تاریخی بیان کرد: معمولا در تقسیم کار وجوه پنهان و تخیلی کار را بررسی می کنم. آن چیزی که در پس یک حادثه بوده و پنهان است. گفته می شود فلان شخصیت وارد فلان قبیله شد و آنجا برسر موضوعی یا برسر اختلاف نظری، کشمکشی به وجود آمد و این که چه اتفاقی در پس آن رخ داد در تاریخ نیست. معمولا می گردم وجوه پنهان را پیدا می کنم. از مفهوم عناصر اتفاق افتاده اینها را پیدا می کنم. از جنس حادثه به پس اتفاق می روم. کشف و شهود هم هست. حقیقتش نمی توانم برایش مثالی بزنم. اما می نشینیم در آن حادثه و اتفاق و حدس می زنیم. در نهایت دری باز می شود. در پس آن حادثه از این گذار عبور می کنیم و وقایع پنهان را با توجه به مفهوم حادثه کشف می کنیم. واکاوی می کنیم و پروبال و شکل می دهیم.

او همچنین درباره نحوه اضافه شدنش به عنوان بازیگر در سریال معصومیت از دست رفته توضیح داد: سرصحنه بودیم و نقشی بود؛ آنجا و نمی دانم چه اتفاقی افتاد که بازیگری قرار بود بیاید و نیامد. رضا شریفی‌نیا گفت تو بیا بازی کن. در این سریال چریک‌هایی هستند که یک جایی در یک مخفیگاهی کار رزمی می کنند و از مخالفین حکومت وقت دمشق هستند. این رل کوتاه را که بازی کردم خیلی به چشم آمد. دوستان زنگ زدند و گفتند تبریک می گوییم.

میرباقری افزود: بعد از اینکه سریال «معصومیت از دست رفته» تمام شد، نگارش «مختارنامه» توسط سیدداوود هم به پایان رسید. او بر اساس نقش کوتاهی که در آن سریال داشتم، به من گفت می خواهم نقش ابراهیم بن مالک اشتر را تو بازی کنی؛ و اینگونه بازی در «معصومیت از دست رفته» مقدمه‌ای برای یک توفیق اجباری و بازی در «مختارنامه» شد.

بیشتر بخوانید:

جدول پخش شبکه آی‌فیلم

مشاهده و دانلود سریال «معصومیت از دست رفته»

ویژه آی‌فیلم: کُل «مختارنامه» را در این گزارش ببینید

ا.ا/ ا/ز

نظر شما
ارسال نظر