پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
3134
-
الف
+

نقشم فرعی اما ماندگار بود

به بهانه پخش «در چشم باد» از آی‌فیلم، حرف‌های فرهاد بشارتی درباره این سریال را می‌خوانیم.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از خبرگزاری صبا، سریال در چشم باد به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی نگاهی دارد به تاریخ معاصر ایران در بازه زمانی شکست نهضت جنگل تا آزادسازی خرمشهر در سال‌ های ابتدایی جنگ تحمیلی. این سریال به بهانه روایت زندگی میرزاحسن ایرانی و خانواده اش به تاریخ معاصر ایران و مناسبات برقرار در هر دوره می ‌پردازد. فرهاد بشارتی در سریال «در چشم باد» ایفاگر نقش «شعبان» است ؛ یکی از لمپن هایی که شرارت می‌ کند و آتش می سوزاند.

 بشارتی «در چشم باد» را یکی از سریال ‌های ماندگار تلویزیون ذکر می ‌کند و البته علت این ماندگاری را در مرتبه اول خود مردم و همذات پنداری شان با این اثر نمایشی جذاب می‌ داند. او تصریح می‌کند «در چشم باد» یادآور این مهم است که مردم در تمام سال های دفاع مقدس با تمام توان خود در مقابل دشمن ایستاده اند و حتی یک وجب از خاک شان را از دست نداده اند. این بازیگر یادآور می ‌شود شعبانی که او در سریال «در چشم باد» ایفاگر نقشش است به نوعی همان جوانی شعبان جعفری یا شعبان بی مخ معروف محسوب می شود که در سال های جوانی، بیا و برو دوران میانسالی اش را نداشته است.

سریال «در چشم باد» این شب ها روی آنتن شبکه آی‌ فیلم است و به همین بهانه، پای صحبت‌ های فرهاد بشارتی بازیگر نقش شعبان در این مجموعه جذاب تاریخی نشستیم تا از نقش آفرینی اش بگوید. دنیای شیرین دریا، قطار ابدی، پلیس جوان، رسم عاشقی، دارا و ندار، معمای شاه، کامیون و بچه محل از جمله دیگر سریال هایی است که بشارتی در آنها جلوی دوربین رفته.

_ اطلاع دارید سریال «در چشم باد» در حال پخش از شبکه آی ‌فیلم است؟

بله، خبر دارم و بیشتر قسمت هایش را هم دیده ام.

_ «در چشم باد» از جمله سریال هایی است که حتی در همراه کردن مخاطبان سختگیر تلویزیون هم توفیق داشت و به یکی از آثار ماندگار تبدیل شد. عامل این جذابیت و ماندگاری را در چه می ‌بینید؟

عامل اصلی این ماندگاری را خود مردم می‌ دانم، چرا که آنها بسیاری از اتفاقات سریال را از نزدیک لمس کرده و با آن احساس قرابت و همذات پنداری داشتند و همین عامل باعث می ‌شد با سریال و شخصیت هایش ارتباط برقرار کرده و با آنها همراه شوند. البته عوامل دیگری از جمله کیفیت ساخت، نوع کارگردانی، فیلمنامه و بازی هنرپیشه ها هم در این جذابیت نقش پررنگی را داشتند. «در چشم باد» یک کار ماندگار در تاریخ تلویزیون است. این سریال به نوعی می ‌خواست به سه جنگ در تاریخ معاصر ایران رخ داده بپردازد و یادآوری کند که مردم در هشت سال دفاع مقدس با تمام وجود ایستادگی و از خاک شان دفاع کردند و حتی یک وجب از وطن شان را از دست ندادند.

_ نقش شعبان که در این سریال ایفاگرش بودید چه جذابیت ها و چالش هایی برای خودتان داشت؟

شعبان یکی از نقش های اصلی و کلیدی سریال نبود و به نوعی در حاشیه قرار داشت اما از جذابیت ‌های خاص خودش برخوردار بود. حضور او و دوستانش به قصه بار طنز می ‌داد و فضای سکانس ها را شاد می کرد. البته با وجودی که نقش شعبان اصلی نبود اما اینقدر شخصیت پردازی خوبی برای این کار انجام شده بود که هم نقش و هم بازی من ماندگار شد. اگر شرایط فراهم می ‌شد و می توانستم نقش هایی شبیه شعبان را دوباره بازی کنم، حتماً نواقص قبلی را رفع می کردم و بازی بهتری ارائه می دادم.

همه چیز درباره سریال در چشم باد

دانلود و تماشای سریال در چشم باد

_ آیا شعبانی که در سریال در چشم باد می بینیم و شما ایفاگرش هستید همان شعبان جعفری یا شعبان بی‌مخ معروف است؟

بله به نوعی می ‌توان گفت همان شعبان است. البته جوانی های شعبان را در سریال می ‌بینیم و با آن شعبانی که در دهه ۳۰ و کودتای ۲۸ مرداد صحنه گردان ماجرا بوده است تفاوت زیادی دارد.

_ با چه بازخوردها و واکنش‌ هایی از سوی مخاطبان سریال مواجه بودید؟

مردم چه در پخش اولیه و چه بازپخش هایی که سریال داشته است راضی بودند. برای نقش شعبان هم بازخوردهای خیلی خوبی گرفتم.

_ برای نزدیک شدن و شناخت بیشتر از کاراکتر شعبان چه کردید؟

همزمان با سریال «در چشم باد» در تئاتری هم بازی داشتم که قصه اش در همان دوره تاریخی می گذشت و این دو نقش با هم عجین شده بودند و من به نوعی واقعاً در آن دوره زندگی می کردم. واقعاً با نقش شعبان زندگی کردم و شاید همین همذات پنداری و احساس نزدیکی باعث شد که این نقش به خوبی دیده شود و بتواند با مخاطبان ارتباط بگیرد.

_ چه خاطره جالبی از بازی در سریال «در چشم باد» دارید؟

با وجودی که نقش شعبان در سریال خیلی پررنگ نبود، اما در سکانس‌ های دشواری بازی داشتیم. مثلاً در یکی از سکانس ها شعبان و دوستانش باید در اثر بدمستی میدان شهر را بهم می ریختند. واقعاً سکانس سختی بود. باران مصنوعی روی سرمان می آمد و باید کل این میدان را بهم می ریختیم. وقتی تصویربرداری این سکانس به پایان رسید بینی من آسیب دیده بود، بدون آن که خودم متوجه شده باشم.

پخش قسمت اول سریال در چشم باد

لیلی و بیژن قربانی خودخواهی‌ِ خان

_ همکاری با مسعود جعفری جوزانی چگونه تجربه ‌ای بود؟

خیلی خوب. این اولین همکاری من با ایشان بود. قبلاً فیلم های آقای جوزانی را دیده بودم و می ‌دانستم سبک خودشان را دارند. تسلط شان به تاریخ واقعاً بی ‌نظیر است. آقای جوزانی در سریال «در چشم باد» فقط به روایت تاریخ نپرداخته است بلکه با روایت زندگی یک خانواده، هم مخاطب را سرگرم می‌ کند و هم به تاریخ می پردازد.

_ بیننده شبکه آی ‌فیلم هستید؟

بله، می بینم. آی فیلم سریال های نوستالژیک را پخش می ‌کند که مردم با آنها خاطره دارند و برایشان حکم یادآوری را دارد.

_ این روزها چه می کنید و مشغول چه فعالیتی هستید؟

فعلاً فعالیت خاصی ندارم چرا که بیشتر کارها به خاطر کرونا تعطیل شده ‌اند. پیشنهاداتی دارم که تا قطعی نشده باشد ترجیح می‌ دهم درباره آن اطلاع رسانی نکنم.

مصاحبه: زهرا صلواتی

/ س م

نظر شما
ارسال نظر