پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
3884
-
الف
+

بقایی: هنوز هم مردم مرا با «همسران» به یاد می‌آورند

با بازپخش سریال «همسران» از آی‌فیلم، یاد بسیاری از ستاره‌های دهه 70 تلویزیون دوباره زنده شد، از جمله بهروز بقایی.

با بازپخش سریال «همسران» از آی‌فیلم، یاد بسیاری از ستاره‌های دهه 70 تلویزیون، از جمله بهروز بقایی، دوباره زنده شد.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از صبح نو، سریال «همسران» از جمله آثار پر مخاطب و محبوب تلویزیون در دهه 70 ساخته بیژن بیرنگ و مسعود رسام است. داستان مجموعه «همسران»راجع به دو زوج است که در یک آپارتمان با هم همسایه هستند. کمال و مهین یکی از دو زوج هستند که سن بیشتری دارند. علی و مریم زوج دیگر هستند. بعد از مدت‌ها معلوم می‌شود کمال دایی مریم است که مریم از این موضوع خبر نداشته‌است. داستان سریال «همسران» درباره زندگی این دو همسایه است.

سریالی که فردوس کاویانی، مهرانه مهین‌ترابی، فرهاد جم و الهام پاوه‌نژاد بازیگران ثابت و اصلی‌اش بودند و در هر قسمت بنا بر مقتضیات قصه، هنرپیشه‌های میهمانی حاضر می‌شدند و نقش‌آفرینی می‌کردند. یکی از این بازیگران میهمان، بهروز بقایی بود که با نقش محسن وارد سریال شد و اتفاقاً کارش بسیار گل کرد و اقبال مخاطبان را به خود دید. محسن؛ جوان خجالتی، مأخوذ به حیا، دست و پا چلفتی و البته هنرمند و خلاق بود که ابتدا به بهانه ازدواج وارد قصه شد و بعد به واسطه فعالیت‌های دیگرش از جمله فیلمسازی، حضورش در داستان ادامه یافت. بهروز بقایی بازی در قالب کاراکتر محسن را از جمله نقاط شاخص کارنامه بازیگری خود می‌داند و از این بابت افتخار می‌کند. بقایی می‌گوید که کاراکتر محسن را دوست می‌دارد، چرا‌ که بسیاری از مردم کوچه و خیابان با وجود گذشت نزدیک به سه دهه از پخش اولیه سریال همسران همچنان او را با این نقش به یاد می‌آورند. این بازیگر همچنین خاطرنشان می‌کند که پس از سریال همسران، پیشنهادهای بسیاری مشابه نقش محسن به دستش رسیده که البته همه را رد کرده و نپذیرفته است.

بقایی به گفته خودش، به‌دنبال نقش‌هایی است که بتواند پس از گذشت سال‌ها به آن‌ها افتخار کند، مثل نقش محسن در سریال «همسران». بهروز بقایی علاوه بر بازی در سریال‌هایی همچون «بزرگمرد کوچک»، «عطر گل یاس» و «کوچک جنگلی»، کارگردانی مجموعه‌هایی همچون «ماه مهربون»، «دنیای شیرین دریا»، و «نوروزی‌ها» را بر عهده داشته است.

 به بهانه پخش سریال «همسران» از شبکه آی‌فیلم گفت‌و‌گویی با بهروز بقایی، بازیگر نقش "محسن" در این مجموعه خاطره‌انگیز داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

این شب‌ها بیننده سریال موفق «همسران» از شبکه آی‌فیلم هستید؟

بله، جسته و گریخته می‌بینم.

کاراکتر محسن که شما در سریال «همسران» ایفاگرش بودید با وجودی که جزو نقش‌های اصلی نبود اما بسیار دیده شد و به حضور بیشتر و پررنگ‌ترش در قصه انجامید. به نظرخودتان علت اصلی این موضوع چه بود؟

راستش خودم هم این کاراکتر را بسیار دوست داشتم. هنوز هم پس از گذشت سال‌ها بسیاری مرا با این شخصیت در کوچه و خیابان می‌شناسند و از آن به نیکی یاد می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که سریال «همسران» یک جایگاه ویژه در کارنامه هنری‌ام داشته باشد و اهمیت زیادی برای آن قائل باشم. اتفاقاً پس از پخش همسران، نقش‌های بسیاری که مشابه محسن بود به من پیشنهاد شد که البته همه را رد کردم.

این معضلی است که اکثر بازیگران پس از خوش درخشیدن در یک نقش با آن مواجه می‌شوند درست است؟

بله، به من هم چنین پیشنهاداتی شد اما معمولاً نقش‌های تکراری را نمی‌پذیرم. تازگی نقش برایم خیلی مهم است و دوست دارم حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد.

اصولاً چه نقش‌هایی دلخواه و باب طبع خودتان است؟

به شخصه نقش‌های خاص و متمایز را دوست دارم؛ نقش‌هایی که هر بازیگری از پس ایفایشان برنیاید، مانند همین نقش محسن در سریال «همسران». ببینید امروز هم که بعد از 26‌سال از ساخت این سریال درباره‌اش صحبت می‌کنیم می‌توانم با افتخار از نقش‌آفرینی‌ام در این اثر با شما حرف بزنم و خجالت هم نکشم. همیشه به‌دنبال چنین نقش‌هایی بوده‌ام.

به نظرشما دلیل اصلی تمایز و جذابیت سریال «همسران» چه در زمان پخش اولیه در سال‌73 و چه در بازپخش‌های بعدی چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

فکر می‌کنم همه چیز به روراست بودن با مخاطب برمی‌گردد. خودم شاهد بودم که تمام عوامل سریال «همسران» از بازیگران در جلوی دوربین گرفته تا سایر افراد در پشت صحنه چقدر صادقانه و خالصانه کار می‌کردند. طبیعی است که مخاطب متوجه این صداقت می‌شود و انرژی مثبت می‌گیرد و یک رابطه متقابل برقرار می‌کند. البته من با توجه به آشنایی قبلی‌ام با آقایان بیرنگ و رسام پیش‌بینی می‌کردم که همسران سریال پربیننده‌ای شود اما نه تا این حد. همسران یکی از محبوب‌ترین سریال‌های چند دهه اخیر تلویزیون است.

واکنش‌ها و بازخوردهای مردم از بابت سریال «همسران» چطور بوده است؟

گفتم که هنوز بسیاری مرا با نقشم در «همسران» به یاد می‌آورند، با وجود اینکه سال‌ها از ساخت این سریال می‌گذرد. به‌خصوص در سال پخش اولیه سریال بازخوردهای خیلی خوبی از مردم کوچه و خیابان می‌گرفتم.

شما در عرصه‌های مختلف هنری مانند بازیگری، کارگردانی، اجرا و نویسندگی تجربه کاری دارید. دغدغه اصلی‌تان حضور جدی و بیشتر در کدام‌یک از شاخه‌های هنری است؟

به هر حال هر‌کدام از این شاخه‌های هنری که عنوان کردید، جهان و الزامات خاص خودش را دارد. خودم به شخصه به بازیگری علاقه بیشتری دارم و مایلم که حرفه اصلی‌ام باشد.

آیا علاقه‌مند به فعالیت مجدد در حوزه کودک و نوجوان نیستید؟

اتفاقاً به ژانر کودک علاقه خیلی عمیقی دارم. همیشه دوست داشته‌ام در این ژانر فعالیت داشته باشم. البته باید زمینه‌ها و شرایطش هم فراهم باشد.

آقای بقایی! آیا خودتان مخاطب شبکه آی‌فیلم هستید؟

بله، شبکه خوبی است و معمولاً سریال‌هایش را می‌بینم. امیدوارم سریال‌های ما را هم بیشتر پخش کند.

این روزها چه می‌کنید و مشغول چه کاری هستید؟

در حال حاضر که هیچ کاری نمی‌کنم و خانه‌نشین هستم. ابتدای سال به ویروس کرونا مبتلا شدم اما خدا را شکر حالم در حال حاضر خوب است اما کار نمی‌کنم. در خانه نشسته‌ام تا ببینم چه می‌شود و چه اتفاقی می افتد.

بیشتر بخوانید:

«همسران» و حاشیه‌های آن

اختصاصی: از آقا کمال «همسران» چه می‌دانید؟

اختصاصی: «هفت سنگ» یادآور «همسران» است

ب س

نظر شما
ارسال نظر