پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
4463
-
الف
+

مروری بر آثار کمال «همسران»

سریال «همسران» با نقش‌آفرینی فردوس کاویانی این روزها از شبکه آی‌فیلم در حال پخش است.

سریال «همسران» با نقش‌آفرینی فردوس کاویانی این روزها از شبکه آی‌فیلم در حال پخش است.

به گزارش آی‌فیلم به نقل از مهر، سریال خاطره‌انگیز «همسران» محصول ۲۶ سال پیش یعنی سال 1373 است. این سریال تأثیری عمیق بر مخاطبان ایرانی به جای گذاشت و زوج‌های آن تا سال‌ها ماندگارترین زوج‌های تلویزیونی شدند، و خیلی‌ها حتی فکر می‌کردند آن‌ها زن و شوهرهای واقعی بوده‌اند! کمال و مهین یکی از این زوج‌ها بودند که با بازی فردوس کاویانی و مهرانه مهین‌ترابی یک خانواده دو نفره را تشکیل دادند و بسیاری از تلخ و شیرین‌های روابط و زندگی مشترک را به تصویر کشیدند.

لذت نمایش همین روابط محبت‌آمیز، عشق و حتی قهرهای بی‌کینه و دوست داشتن‌های عمیق بود که حتی باعث شد بیژن بیرنگ و مسعود رسام کارگردان این سریال دو سال بعد این دو همسایه را با چند همسایه بیشتر از یک خانواده گسترده‌تر کنند و «خانه سبز» را بسازند و این بار زوج مهرانه مهین ترابی و خسرو شکیبایی را ماندگار کنند.

سریال «همسران» حالا به شکل روشن و پررنگی در خاطره بسیاری از خانواده‌های ایرانی نقش بسته است؛ از تیتراژ اولیه که در زمان خود متفاوت، جذاب و گیرا بود و با نمایش کفش‌ها و گام‌های دو مرد همسایه و با موزیکی فرح‌بخش و پرانرژی آغاز می‌شد تا قصه‌هایی که هر هفته مردم را با این زوج‌ها همراه می‌کرد.

بعد از این سریال هر یک از شخصیت‌ها نقش‌های مختلفی در سریال‌های دیگر هم بازی کردند، برخی پرکارتر و برخی کم‌کارتر شدند؛ فردوس کاویانی با نقش «کمال» یکی از ستاره‌های این مجموعه بود. مهمترین یا پررنگ‌ترین نقش او در سریال‌های تلویزیونی بعد از «همسران» به «آژانس دوستی» برمی‌گشت که چند سال بعد در سال ۷۸ از شبکه یک سیما پخش شد. با این حال تئاتری بودن کاویانی باعث شد در همه این سال‌ها و حتی قبل از آن بیشتر و جدی‌تر خود را به صحنه نمایش مشغول کند و بازی و کارگردانی تئاتر را ترجیح دهد. در خود تلویزیون هم غیر از سریال حضور پررنگی در تله‌تئاترها داشته است؛ به ویژه تله‌تئاترهای دهه ۶۰ و ۷۰ که دوران طلایی این آثار در تلویزیون بود و بازی ماندگار فردوس کاویانی در برخی از این نمایش‌ها مثل «فیزیکدان‌ها»، «خانه ارواح» و… هنوز هم دیدنی است.

او در سینما هم حضوری جدی داشته است و از فیلم‌هایی چون «هامون»، «بانو» و «اجاره نشین‌ها» به کارگردانی داریوش مهرجویی تا فیلم‌هایی چون «سگ کشی» ساخته بهرام بیضایی و دیگر کارگردانان بازی کرد.

فردوس کاویانی در صحنه ای از فیلم اجاره نشین ها

فردوس کاویانی این سال‌ها بیشتر درگیر بیماری بوده و به دلیل همین بیماری کمتر توانسته در فیلم و سریال‌ها و حتی صحنه تئاتر که خانه اول او بوده است حضور یابد و چند سالی است که حتی در مجامع و مراسم عمومی نیز شرکت نمی‌کند. سال گذشته مراسمی برای نکوداشت او برگزار شد که خانواده‌اش به نمایندگی از او حضور یافتند و فردوس کاویانی توانست با یک پیام تصویری دوستدارانش را همراهی کند.

لازم به ذکر است، سریال «همسران» هر روز ساعت ۱۸:۰۰ از شبکه آی‌فیلم پخش می‌شود و بازپخش آن نیز رأس ساعت‌های ۰۲:۰۰ و ۱۰:۰۰ روز بعد خواهد بود.

اخبار مرتبط:

اختصاصی: از آقا کمال «همسران» چه می‌دانید؟

قدر "فردوس کاویانی" را بدانیم+ویدیو

چرا بازیگر مطرح سریال «همسران» کم ‌پیداست؟

م ه / ط ه

نظر شما
ارسال نظر