پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
3763
-
الف
+

در جلسه شهید قاسم سلیمانی با سینماگران چه گذشت؟

رییس سابق سازمان سینمایی، روایتی از جلسه شهید قاسم سلیمانی با سینماگران منتشر کرد.

بنا به روایت محمدمهدی حیدریان، رییس سابق سازمان سینمایی، شهید سردار قاسم سلیمانی در جلسه‌ای که با فیلمسازان داشت از آنها خواست مجمع فیلمسازان جهان اسلام را راه بیندازند.

به گزارش آی‌فیلم، محمدمهدی حیدریان با بیان اینکه ابراهیم حاتمی ‏کیا درخواست برگزاری جلسه‌ای را داده بود و حاج قاسم سلیمانی شرایط برگزاری آن را فراهم ساخت، تصریح کرد: حاج قاسم چند وقتی بود که در ایران حضور نداشت، به محض برگشت قرار گذاشته بود تا درمورد دغدغه‌های هنری و سینمایی‏‌اش با آن‌ها صحبت کند.

کارگردانان شاخص سینمای ایران هم سوالاتی را در مورد منطقه و تحولات آن داشتند. ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی، احمدرضا درویش، کمال تبریزی، رضا میرکریمی، عبدالحسن برزیده، منوچهر محمدی و محمدمهدی حیدریان در جلسه حضور داشتندو هر کدام دغدغه‌های خود را مطرح کردند.

پس از صحبت جمع، حاج قاسم شروع به صحبت کردن و بیان دغدغه‌هایش کرد. او دغدغه فیلم‌های دفاع مقدس و انقلاب را داشت و همچنین به آن‌ها می‌گفت که دوست دارد در مورد سوریه و حوادث چند سال اخیر فیلم ساخته شود اما شاید مهمترین دغدغه حاج قاسم برای شکل دادن این جلسه تشویق کارگردانان سینمای ایران برای شکل دهی مجمع بین المللی سینماگران جهان اسلام بود.

محمدمهدی حیدریان رییس سابق سازمان سینمایی درباره جلسه سینماگران و شهید سلیمانی اظهار داشت: یکی از جلساتی که با اهل سینما خدمت ایشان رسیدیم، دوستانی مثل مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی کیا، احمدرضا درویش، عبدالحسن برزیده، کمال تبریزی، رضا میرکریمی و منوچهر محمدی از تهیه کننده‌ها حضور داشتند. پیش از آن جلسه ایشان مدتی بود که ایران نبودند و بچه‌ها نیز علاقه‌مند بودند که بدانند در بیرون مرزهای ما در مناطق جنگی چه خبر است. ترتیب برگزاری جلسه را خود حاج قاسم داد و ما چند نفری خدمت‌شان رسیدیم. جلسه طولانی بود، چند ساعتی طول کشید. حاج قاسم شرایط منطقه، جنگ میدانی و ابعاد استراتژیک مساله را توضیح می‌داد و هم آنچه در وسط میدان بصورت عینی وجود داشت به قول اهل سینما دراماتیزه شده برای بچه‌ها گفت.

رییس سابق سازمان سینمایی افزود: سوالات بچه‌ها هم زیاد بود، هر کدام از کارگردانان نکته‌ای را می پرسید و می‌نوشت. حس خود من این بود که انگار از لابلای صحبت‌های حاج قاسم دنبال قصه‌هایی می‌گردند که شروع کنند به نوشتن و ساختن؛ شاید استارت «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا همان جا خورد.

حیدریان درباره دغدغه حاج قاسم در مورد سینمایی شدن وقایع سوریه و داعش عنوان کرد: در آن جلسه حاج قاسم سعی می‌کرد شرح کامل و با جزییاتی از وقایع بدهد تا کارگردانان ما را تشویق کند که هم اهمیت موضوع را درک کنند و هم راغب شوند تا در مورد سوریه و داعش فیلم بسازند.

وی ادامه داد: البته این تشویق‌ها و تلاش‌ها محدود به این اتفاقات نبود، من شاهد بودم که ایشان برای دوران انقلاب و دفاع مقدس هم همین حرص خوردن را داشت. مثلا برای اینکه از فرماندهان دفاع مقدس فیلم ساخته شود خیلی تلاش می‌کرد. از فیلم‌هایی که برای شهید «حسن باقری» و «حاج احمد متوسلیان» ساخته شده بود خیلی خوشحال بود و همچنین فیلمی که برای آن بیست و سه نفر رزمنده نوجوان ساخته شده بود و یکی از علایقش که چند باری گفته بود این بود که ای‌کاش یک فیلم برای شهید مهدی زین الدین ساخته می‌شد.

رییس سابق سازمان سینمایی درباره تلاش حاج قاسم برای ساختن کار درباره داعش و سوریه تصریح کرد: بعد از آن جلسه ایشان تلاشش را متوقف نکرد. سعی می کرد کارگردانان را به سوریه ببرد تا از نزدیک با شرایط آشنا بشوند و از نزدیک ببینند و کار بسازند. شرایط را برای هر کس را که ابراز علاقه اندکی می‌کرد، فراهم می‌کرد که به سوریه برود و از نزدیک ببیند شاید جرقه‌ای در ذهن آن فرد ایجاد شود.

حیدریان از دغدغه حاج قاسم درباره شکل دهی یک مجمع بین‌المللی برای کارگردانان سینمایی جهان اسلام بیان کرد: مساله اتحاد کارگردانان سینمای جهان اسلام برای حاج قاسم خیلی مهم بود و از مهمترین دلایل شکل دهی آن جلسه طرح این پیشنهاد حاج قاسم بود که مجمع بین المللی کارگردانان جهان اسلام را شکل بدهیم. او از کارگردانان شاخص سینمای ایران دعوت کرده بود که آن‌ها شروع کننده این حرکت بشوند.

این مدیر سینمایی در پایان در مورد روحیات فرهنگی حاج قاسم گفت: من در بین اهل فرهنگ ندیده‌ام که یک شخصیت نظامی تا این حد مورد رجوع و دیدگاه‌های فرهنگی‌شان مقبول و مورد توجه باشد. توقعی که از نظامی‌ها می رود، خاصه کسی مثل حاج قاسم که همیشه در میدان جنگ و عملیات بوده این است که شخصیتی سفت و منظم به معنای نظام نظامی‌اش داشته باشد اما آنقدر روحیه فرهنگی و لطیفی داشتند که اگر در لباس نظامی نمی‌بود و اشتغالات نظامی ایشان را نمی‌دانستید، نمی‌توانستید حدس بزنید که ایشان یک نظامی است. اما ایشان واقعا با طیف گسترده ای از اهل فرهنگ و هنر در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری مرتبط بود و آن‌ها را تشویق می‌کرد برای اینکه کار بکنند.

م ه / ا ا

نظر شما
ارسال نظر