پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
5189
-
الف
+

اختصاصی: سريال «خوش ركاب» توانست مرا در تلويزيون پايبند كند

محمد کاسبی درباره سریال «خوش رکاب» و فعالیت‌های اخیرش با آی‌فیلم به گفت‌وگو پرداخت.

محمد کاسبی درخصوص سریال «خوش رکاب» و فعالیت‌های اخیرش با آی‌فیلم به گفت‌وگو پرداخت.

محمد کاسبی فارغ التحصیل بازیگری و کارگردانی سینما و تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک است. وی فعالیت هنری‌اش را با تئاتر آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های جنبی او می‌توان به مسئول واحد نمایش‌های رادیو، بنیان‌گذاری مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، عضویت در شوراهای فیلمنامه حوزه هنری، عضویت در شوراهای بازبینی فیلم و نوار ویدئویی وزارت ارشاد، عضویت در گروه تخصصی نمایش شورای انقلاب فرهنگی، عضو گروه تخصصی نمایش فرهنگستان هنر، مسئولیت واحد تئاتر حوزه هنری، مسئولیت امور شهرستان‌های حوزه هنری اشاره کرد.

به بهانه پخش مجموعه تلویزیونی «خوش رکاب» و «خوش غیرت» از شبکه آی‌فیلم با وی به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید:

آی‌فیلم: آقای کاسبی شما از جمله  بازیگرانی بودید که خاک صحنه تئاتر را خورده بودید و با تئاتر وارد عرصه هنر و بازیگری شدید. اما مدت‌هاست که ما شاهد حضور شما در تئاتر نیستیم و از آن گویا دوری کردید.

کاسبی: بله. من از سن ۱۳ سالگی کار تئاتر را آغاز کردم و در دوران قبل از انقلاب نیز تئاتر کار می‌کردم و حدود 12 سال پيش از انقلاب وارد عرصه تئاتر شدم و اولين فعاليت سينمايي خود را با انقلاب آغاز كردم و بعد از پیروزی انقلاب اولین نفری بودم که مسئول بخش نمایش رادیو شدم. اما مسائلی پیش آمد که من را به عنوان یک بازیگر به حیطه مسئولیت پذیری کشاند. البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اولین تئاتری که به روی صحنه رفت، نمایشی بود به نام «نهضت حروفیه» که ما آن را چهل شب اجرا کردیم.اما بعد از آن من وارد مسئولیت‌های مختلفی از شوراهای ارشاد گرفته تا رادیو و مرکز هنرهای نمایشی شدم. در کنار آن نیز مدتی در حوزه هنری مسئول واحد تئاتر بودم و در کنار بازیگری، چندین نمایشنامه نوشتم که تعدادی از آن‌ها در همان دوران منتشر شد. حتی چند جایزه در زمینه نمایشنامه‌نویسی گرفته‌ام ولی بازهم به دلیل مشغله کاری نتوانستم بیشتر از این در عرصه تئاتر فعالیت کنم زیرا تئاتر بسیار زمان نیاز دارد و متاسفانه من آن زمان را در ا ختیار نداشتم.

آی‌فیلم: از نحوه حضورتان در تلویزیون برای ما بگویید.

کاسبی: واقعیت این است که من یکی از بازیگرانی هستم که از سینما به تلویزیون آمده‌ام. من برای اولین بار با سریال «مریم مقدس» به تلویزیون آمدم و بازي در سريال خوش ركاب توانست مرا در تلويزيون نيز پايبند كند.
جایزه‌هایم را هم در سینما گرفته بودم. یک روز حسین پاکدل به من گفت تو بعد از سال‌ها بازی در آثار سینمایی متفاوت مثل زنگ‌ها، بایکوت و… چندان شناخته شده نبودی و وقتی مردم تو را روی صفحه تلویزیون می‌دیدند، گویا برای بار اول‌شان بود. مخاطبان یک کار سینمایی خوب شاید به یک میلیون هم نرسند، اما یک سریال جذاب تلویزیونی ۳۰ـ ۲۰ میلیون بیننده دارد. از ۲۰ سال پیش به این نتیجه رسیده‌ام که کار خوب تلویزیونی را به پیشنهادهای سینمایی ترجیح دهم و به عنوان یک بازیگر، تلویزیون را به خاطر حضور در خانه‌های مردم و آن حجم گسترده مخاطب به سینما ترجیح می‌دهم.

آی‌فیلم: این روزها خیلی کم کارتر شده‌اید و ما محمد کاسبی را کمتر در قاب تلویزیون و پرده نقره‌ای سینما می‌بینیم.علت این کم کاری چیست؟

کاسبی: به نظر من متن خوب و ارزشمند مهمترين فاكتور براي قبول من براي بازي در یک نقش است و تا يك متن نظر من را به خود جلب نكند و مطابق با معيارهايم نباشد بازي نمي كنم.من در طول این مدت که کم کار شدم، پیشنهادی مناسب در عرصه سینما و تلویزیون نداشتم به همین خاطر در این مدت فعال نبودم. البته من نباید دلیل این موضوع را بگویم، بلکه شما باید این سوال را از افرادی بپرسید که در این عرصه مسئولیت دارند و از آن‌ها بخواهید که دلیل کم کار شدن من را توضیح دهند، عده‌ای از باند بازی در سینما صحبت می‌کنند اما بسیار حیف است که برخی بازیگران توانمند ما هر روز بیشتر از روز گذشته فراموش می‌شوند و کسی به فکر آن‌ها نیست.درضمن من باید نقش‌هایی را قبول کنم که بعد از اینکه در آن‌ها بازی کردم بتوانم در مقابل دیگران از آن نقش دفاع کنم. بنابراین باید صبر کنم تا زمانی که یک کار خوب به من پیشنهاد شود.

آی‌فیلم: بهترین نقشی که شما تا به امروز بازی کردید و نقش محبوب خودتان است،کدام نقش است؟

کاسبی: انتخاب نقش محبوب بسیار سخت است زیرا من تا به حال در حدود ۷۰ اثر حضور داشتم و فکر می‌کنم بهترین بازی عمرم را در فیلم «مرگ دیگری» داشتم که دومین بازی من در جلوی دوربین بود. البته حضورم در فیلم سینمایی «بایکوت» را با اینکه کوتاه بود ولی آن نقش را نیز  دوست داشتم. علاوه بر آن فیلم‌های «پدر»، «بحران» و «زنگ‌ها» را هم از جمله کارهایم بودم که دوست داشتم.در کارهای تلویزیونی هم سریال‌های «صاحبدلان» و «مریم مقدس» را خیلی دوست داشتم که به اصطلاح در آن سریال‌ها از خودم خیلی بازی کشیدم. البته شاید سریال‌هایی مثل «خوش رکاب» و «خوش غیرت» را مخاطبان خیلی دوست داشته باشند و من نیز آن‌ها را دوست دارم.ولی من آثار متعددی در پرونده کاریم دارم که همه آن‌ها را دوست دارم و سخت است انتخاب بین آن‌ها.

آی‌فیلم: همانطور که گفتید سریال «خوش رکاب» و « خوش غیرت» بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت.علت این جذب مخاطب چیست؟

کاسبی: وقتي يك سريال و يا فيلم داراي فيلمنامه و متن قوي باشد قطعا مي تواند مخاطبان بسياري را به خود جذب كند.سريال خوش ركاب فيلمنامه بسيار قوي داشت كه حدود 3 سال بر روي آن كار شده بود كه گمان مي كنم زماني كه اين سريال پخش شد مخاطبان بسياري را جذب كرده بود.خب سریال‌های بسیاری اکنون اینطوری است اما ما به طور کلی شاهد افت مجوعه‌های تلویزیونی هستیم و این به دلیل سطحی کار کردن است.سریال‌هایی مثل خوش رکاب بسیار روش کار شده است و زحمت فراوانی برای آن کشیده شده به همین دلیل است که ماندگار شده و مخاطبان بسیاری دارد.

آی‌فیلم: در سال گذشته و در جشنواره فیلم فجر شما جز بازیگرانی بودید که از شما تجلیل و قدردانی شد.

کاسبی: بله. من خوشحال شده‌ام که از من تجلیل شد و دست تجلیل‌کنندگان درد نکند اما خیلی از دوستان من هستند که باید تجلیل شوند اما به جای تجلیل، فراموش شده‌اند و این اتفاق تلخی‌است و از سمتی در کشور ما وقتی حرف تجلیل زده می‌شود همه ذهنشان به پیشکسوتان می‌رود اما باید از جوانا ن این عرصه که کار شاخصی انجام دادند نیز تجلیل بشود.

آی‌فیلم: این روزها مشغول چه کاری هستید؟

کاسبی: این روزها سر ضبط مجموعه تلویزیونی «سردلبران» به کارگردانی محمد حسین لطیفی هستم و در سینما نیز فیلم سینمایی «امپراطوری جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی را دارم که امیدوارم به زودی اکران بشود.
 

*مصاحبه‌کننده: هانیه خاوری برای وبسایت آی‌فیلم

نظر شما
ارسال نظر
امیرخالقپور(رودبارجنوب)

ممنون ازبرنامه های خوبتون تشکر